TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wyrok ws. włoskiego wypadku węgierskiego autokaru
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.06.2020 11:00:16
Wyrok ws. włoskiego wypadku węgierskiego autokaru

Włochy/ 12 lat więzienia dla kierowcy autokaru za spowodowanie śmiertelnego wypadku.

Karę 12 lat więzienia wymierzył w piątek, 19 czerwca, sąd w Weronie, na północy Włoch, kierowcy autokaru z węgierskimi uczniami uznając go za winnego spowodowania wypadku, w którym trzy lata temu koło tego miasta zginęło 17 osób.

Pojazd uderzył w filar wiaduktu i stanął w płomieniach.

Ponad trzy lata temu

Do wypadku doszło w styczniu 2017 roku na autostradzie koło Werony. Rozważano różne przyczyny katastrofy, między innymi zaśnięcie 55-letniego węgierskiego kierowcy.

Autokarem podróżowali licealiści z Węgier w wieku 14-18 lat oraz ich opiekunowie; wracali do domu z ferii we Francji. Bilans wypadku to 17 zabitych, którzy spłonęli we wnętrzu pojazdu i 40 rannych. Początkowy bilans 17 ofiar wzrósł po dwóch latach, gdy zmarł uznany za bohatera nauczyciel licealistów, który uratował z pożaru kilkoro z nich. W wypadku zginęło dwoje jego dzieci.

W sądzie w Weronie, gdzie zapadł wyrok, obecnych było kilku rodziców nastoletnich ofiar wypadku w koszulkach z ich zdjęciami. Ojciec jednego z licealistów powiedział włoskim mediom, że kara jest satysfakcjonująca, bo uznaje odpowiedzialność prowadzącego autokar.

Adwokat Davide Tirozzi, reprezentujący rodziny pięciu ofiar, stwierdził zaś, że to "epokowy wyrok".

Podobnego zdania byli obecni na rozprawie przedstawiciele włoskiego stowarzyszenia rodzin ofiar wypadków drogowych.

-"Od trzech i pół roku czekamy na ten wyrok; przejdzie on do historii" - powiedział szef tej organizacji Alberto Pallotti.

Podkreślił, że zasądzony został najwyższy wymiar kary, o jaki wnioskował prokurator. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
sąd
kierowca
Włochy
Węgry