TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Wrocławia do Goeteborga: 30 autobusów elektrycznych
- Opublikowano: 09.10.2019 10:00:00
Z Wrocławia do Goeteborga: 30 autobusów elektrycznych ; fot. Volvo

Wrocławski zakład Volvo Buses rozpoczął dostawy 30 nowych autobusów elektrycznych. Dwa z nich już zostały przekazane. W tym roku stolica Szwecji wzbogaci się łącznie o 60 e-busów, a w przyszłym roku o … 130 szt.

Wrocławski zakład Volvo Buses rozpoczął dostawy 30 nowych autobusów elektrycznych. Dwa z nich już zostały przekazane. W tym roku stolica Szwecji wzbogaci się łącznie o 60 e-busów, a w przyszłym roku o … 130 szt.

Najnowsze autobusy to modele Volvo 7900 Electric. Na pokładzie każdego z nich znajdują się m.in. dwa miejsca dla wózków inwalidzkich, tablice informacyjne i gniazda USB. Pojazdy są wyposażone w silniki o mocy 180 kW i akumulatory o pojemności 200 kWh.

To jak do tej pory największy jednorazowe zamówienie Volvo Buses na modele 7900E. Wszystkie będą działać w Göteborgu - w sieci Västtrafik - na linii 60 o długości 8,5 km, która każdego dnia przewozi ok. 20 000 pasażerów. Docelowo będzie ona - oraz trasa nr 62 - obsługiwana tylko taborem elektrycznym. Zamawiającym jest GS Buss - spółka zależna Göteborgs Sparvägar i Urzędu Transportu Publicznego Västtrafik.

Rekordowy kontrakt

Już teraz po ulicach Goeteborga jeździ 60 hybrydowych autobusów Volvo. Po zakończeniu dostaw jesienią przyszłego roku będzie ich niemal 100.

"Zakup 30 w pełni elektrycznych autobusów Volvo przez GS Buss - jednego z operatorów transportu publicznego w Göteborgu to jak dotąd największe pojedyncze zamówienie, jakie firma Volvo otrzymała na ten model autobusu. Nowe autobusy będą kursować na linii 60 pomiędzy Redbergsplatsen i Masthugget, a także na liniach 59 i 62. Będą one wyposażone w akumulatory o pojemności 200 kWh, ładowane na końcowych przystankach linii oraz w zajezdni. Infrastrukturę do ładowania akumulatorów zapewni firma GS Buss. Wszystkie autobusy zostaną dostarczone w III kwartale 2019 roku" - informuje Volvo Buses.

Szwedzka e-rewolucja

To początek największej w historii Szwecji elektryfikacji miejskich autobusów. Oprócz 30 w pełni elektrycznych autobusów Volvo, w tym roku Västtrafik wprowadzi do eksploatacji jeszcze 30 e-pojazdów. W przyszłym roku ich liczba radykalnie wzrośnie - o 130 szt. nowych elektrobusów na trasach w Göteborgu, Mölndal i Partille. To efekt wygrania w przetargu na transport w obszarze metropolitalnym przez firmę Transdev. 10-letni kontrakt o wartości 8 miliardów SEK obowiązuje do grudnia 2030 r. Całe zamówienie obejmuje łącznie 370 autobusów, z czego 160 to autobusy elektryczne. Pozostałe pojazdy muszą być zasilane w 100% biopaliwami.

Razem oznacza to, że zaledwie w ciągu 2 lat Västtrafik wprowadzi do swojej sieci łącznie 220 autobusów elektrycznych. Dzięki temu firma jest liderem w Szwecji w przechodzeniu na elektryczny transport.

- To dopiero początek. Oczekujemy, że do 2030 r. zelektryfikujemy cały ruch miejski w Västra Götaland. Zamówienia pokazują również, że potrafimy umiejętnie łączyć odpowiedzialne finanse z dobrą jakością i zrównoważonym rozwojem - mówi Peter Hermansson, prezes zarządu Western Transport.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
elektrobus
Volvo
Szwecja
  • Marcin Cygan – 09.10.2019

    Miałem okazję je zobaczyć. W niedzielę dwie sztuki na lawetach przez Gorzów przejechały. W tym niebieskim kolorze ładnie się prezentowały.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !