TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z wysłużonych autobusów … toalety. Pomysł z Petersburga
InfoBus.pl - Opublikowano: 08.06.2019 15:00:09
Autobus - toaleta w Petersburgu (Fot. Alicja Szczepańska)

Krakowski radny, Łukasz Wantuch ma pomysł na wycofywane z użytku autobusy MPK Kraków. Chce z nich zrobić - wzorem Sankt Petersburga - miejskie toalety.

Krakowski radny, Łukasz Wantuch ma pomysł na wycofywane z użytku autobusy MPK Kraków. Chce z nich zrobić - wzorem Sankt Petersburga - miejskie toalety.

Na razie radny proponuje, aby tak przebudować trzy pojazdy:

 • jeden z toaletami dla panów,

 • drugi z toaletami dla pań

 • oraz trzeci z pomocą dla bezdomnych.

-"Miasto wymienia tabor i sprzedaje starsze autobusy za 5-6 tys. zł. Nie musimy wszystkich się pozbywać, ale trzy wykorzystać na te cele. Najlepiej przegubowe, aby było w nich sporo miejsca i nie tworzyły się kolejki" - mówi radny Łukasz Wantuch i czeka teraz na ruch prezydenta w tej sprawie i oczywiście MPK Kraków.

Zdaniem radnego, autobusowe toalety to same korzyści: - rozwiązanie jest proekologiczne (recykling) i oszczędności na obsłudze sanitariatów podczas miejskich imprez.

Turystyczna atrakcja

Pomysł na bus-tolety zaczerpnięty został z Petersburga, gdzie odremontowano kilka autobusów i postawiono w nich toalety, umywalki i ogólnodostępne prysznice. Nie są jednak mobilne - jak to przewiduje krakowski projekt.

Na pewno jest to nowatorski pomysł. Jeszcze żadne miasto w Polsce nie wpadło na taki sposób na drugie życie dla wyeksploatowanych miejskich autobusów. Jak przekonuje krakowski radny - takie pojazdy mogą być swoistą … atrakcją dla turystów.

-"Jestem pewien, że każdy będzie chciał zrobić sobie pod takim autobusem zdjęcie – przekonuje Łukasz Wantuch.

Na koniec dodajmy, że w Polsce mamy kilka autobusów dla bezdomnych, natomiast w Lizbonie tramwaje, które nie nadają się już do przewożenia pasażerów, służą jako kawiarnie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
specbus
MPK Kraków
 • Chris Łopaciuk – 08.06.2019

  Jeszcze trochę i za 3,2,1... Z wysłużonych EN57 będą... kible jak sama nazwa wskazuje 😂

 • Dominik Moritz – 09.06.2019

  Konrad Tetrzona

 • Paweł Pilarski – 09.06.2019

  Nie

 • Jan Nosek – 10.06.2019

  Rosja to nie kraj to stan umysłu

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.