TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zabrze z przetargiem na dwa dworce autobusowe
InfoBus.pl - Opublikowano: 22.10.2020 15:00:10
Zabrze z przetargiem na dwa dworce autobusowe; fot. Google Maps

Zabrze zamawia przebudowę dwóch dworców autobusowych.

Budowę dwóch nowych dworców autobusowych z parkingami oraz m.in. infrastrukturą rowerową czy dla samochodów elektrycznych zamawia samorząd Zabrza.

Kosztem ponad 100 mln zł powstaną one w miejscu istniejących dworców, nieposiadających parkingów – w centrum i dzielnicy Rokitnica.

Unijne wsparcie

Miasto pod koniec września br. informowało o otrzymaniu dotacji do inwestycji, nazywanych centrami przesiadkowymi. Znajdą się one przy ul. Goethego oraz przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia. Obejmujący oba obiekty unijny projekt oszacowano na 119,5 mln zł; przyznana dotacja wynosi 96,4 mln zł.

-"W pierwszej lokalizacji przewidziano budowę obiektu o powierzchni ok. 10,4 tys. m kw. z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi. W drugiej lokalizacji zaplanowano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 m kw. (poczekalnia i drobne usługi)" – wynikało z wrześniowej informacji zabrzańskiego samorządu.

-"W obu miejscach dostępne będą stacje ładowanie pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktury towarzyszącej (biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu P&R). Przewidziano także przebudowę dróg i sieci infrastruktury" – zapowiadało we wrześniu miasto.

Dworzec przy ul. Goethego

Jak wynika z informacji umieszczonej na platformie zamówień zabrzańskiej Jednostki Gospodarowania Nieruchomościami, podzielone na dwie części zamówienie obejmuje realizację obu obiektów, wraz z przylegającą infrastrukturą drogową. Zaprojektowała je gliwicka pracownia An Archi Group.

Nowy dworzec w centrum ma przyjąć formę trzykondygnacyjnego obiektu o długości boku przylegającego do ul. Goethego 120 m i powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m kw. Na parterze mają znaleźć się w nim miejsca postojowe dla autobusów (11 stanowisk, w tym 3 dla oczekujących) oraz pas postojowy o długości 48 m dla taksówek i busów, poczekalnie i pomieszczenia obsługi.

Na dwóch kolejnych piętrach przewidziano garaż ze 138 miejscami postojowymi, w tym 10 miejsc dla niepełnosprawnych, 9 miejsc tzw. kiss&ride i 6 miejsc ładowania samochodów elektrycznych (jedną ładowarkę przewidziano też na parterze dla autobusu elektrycznego). Nad częścią obiektu ma znaleźć się czwarta kondygnacja - tzw. zielony dach z tarasem widokowym.

Nowy dworzec autobusowy przy ul. Goethego nie będzie połączony funkcjonalnie (kładką czy tunelem) z praktycznie przylegającym doń peronem zabrzańskiego dworca kolejowego. Pasażerowie będą, jak dotąd, pokonywali 220 metrów pieszo do istniejącego budynku dworca kolejowego i dostawali się na peron tamtejszym przejściem pod torami.

Wokół nowego dworca w centrum przebudowana ma zostać infrastruktura drogowa (założono m.in. dwa ronda na ul. Goethego) oraz piesza. Powstać mają też odcinku dróg rowerowych i wiata dla rowerów, w okolicy nie ma jednak dotąd żadnej innej drogi rowerowej.

Dworzec w Rokitnicy

Dworzec w Rokitnicy zaprojektowano jako parterowy budynek o powierzchni 300 m kw. z 6 przykrytymi wspólnym zadaszeniem (wiatą) stanowiskami dla autobusów (w tym 1 z ładowarką elektryczną), 3 miejscami dla taksówek i 3 dla taksówek lub busów, 15 miejscami dla samochodów osobowych (w tym 2 z możliwością ładowania samochodów elektrycznych) i 2 miejscami dla niepełnosprawnych.

Także tam zaplanowano przebudowę infrastruktury drogowej i pieszej oraz budowę przy dworcu odcinków ścieżek rowerowych.

Koszt większego obiektu, w centrum, oszacowano na 66,6 mln zł netto; tańszego, w Rokitnicy, na 21,4 mln zł netto. Dworzec w centrum ma powstać do końca kwietnia 2023 r., w Rokitnicy – do końca listopada 2022 r. Termin składania ofert przypada obecnie na 7 grudnia br.

Wniosek o dofinansowanie obu inwestycji zabrzańscy samorządowcy złożyli do ostatniego w obecnej unijnej perspektywie finansowej konkursu dot. transportu niskoemisyjnego, prowadzonego w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych (ZIT - to instrument Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Konkurs ten woj. śląskie ogłosiło w listopadzie 2019 r. Na dotacje przewidziano w nim ponad 171 mln zł. Prócz projektu Zabrza dofinansowania dostały Tychy (parking park&ride), Jaworzno (autobusy elektryczne) oraz Orzesze i Łaziska Górne (niewielkie centra przesiadkowe).(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
dworzec
GZM