TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zamiast diesli elektrobus. Toruń testuje Ursusa
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.03.2017 17:07:22 9 komentarzy
Zamiast diesli elektrobus. Toruń testuje Ursusa

Ciekawa sytuacja w MZK Toruń. Przewoźnik czekając na spóźnioną dostawę autobusów z silnikami diesla, otrzymał od Ursusa elektrobus CS 12 LFE. Na tygodniowy test.

Ciekawa sytuacja w MZK Toruń. Przewoźnik czekając na spóźnioną dostawę autobusów z silnikami diesla, otrzymał od Ursusa elektrobus CS 12 LFE. Na tygodniowy test.

Demonstracyjny CitySmile przyjechał do Torunia 13 marca i odjedzie 19 marca. Pojazd można spotkać na różnych liniach ( w tygodniu na linii nr 15, w weekend na linii nr 40). To kolejny elektryczny autobus ? po Solarisie ? testowany przez MZK. Pojazd posiada baterie trakcyjne Impact, moduły A123, 5 x 35 kWh, napięcie 600VDC), które rozmieszczone są na dachu i na zwisie tylnym. Dodatkowo w autobusie zabudowana jest ładowarka wolnego ładowania 30 kW, 3 x 400 VAC. Pojemność elektrycznego Ursusa to 80+1 miejsc, w tym 26 + 1 siedzących.

Spóźnione diesle

31 grudnia 2016 r. MZK Toruń miał odebrać pięć autobusów z silnikami diesla (3 szt. MAXI i 2 szt. MIDI) marki Ursus. Jak na razie przewoźnik odebrał tylko jeden pojazd - City Smile CS12LF.

-"Na chwilę obecną trwa cały czas odbiór autobusów" ? powiedział nam Piotr Reich, rzecznik MZK Toruń.

Jak mówi stare powiedzenie za naukę trzeba zapłacić. W Toruniu edukacja kosztuje i to nie mało. Dzisiaj mija 73. dzień od przekroczenia terminu dostawy.

?"Umowa na dostawę pojazdów przewiduje kary umowne za nieterminową dostawę. Rozliczenie nastąpi po dostawie i odbiorze wszystkich autobusów ? podkreśla Piotr Reich. - Kara za nieterminową dostawę pojazdów wynosi ok. 10 tys. zł. za 1 dzień zwłoki dla 5 pojazdów."

Przypomnijmy, że wartość całej umowy wynosi 4,7 mln zł brutto. W tej cenie konsorcjum Ursus, Ursus Bus i AMZ Kutno zobowiązało się dostarczyć trzy autobusy klasy MAXI (CS12LF w jednostkowej cenie 770 tys. zł netto) i dwóch CS10LF (w jednostkowej cenie 750 tys. zł netto). Dodatkowo wszystkie pojazdy zostały objęte 36-miesięczną gwarancją.

Toruński standard

Toruńskie Ursusy mają być klimatyzowane i wyposażone w monitoring wizyjny z możliwością podglądu on-line przez dyspozytora, system informacji pasażerskiej, system zapowiadania przystanków, automat do sprzedaży biletów z możliwością płatności bilonem i elektronicznie, bezprzewodowy internet WiFi, ładowarki USB oraz monitory informacyjne z przebiegiem trasy przejazdu autobusu. Pełen wypas. ?

Na koniec warto przypomnieć, że MZK Toruń zastrzegło w ofercie możliwość zakupu kolejnych pięciu pojazdów. Na razie nie wiadomo, czy z niej skorzysta. Przy takiej cenie nie jedna firma brałaby Ursusy "w ciemno." Pamiętajmy jednak, że w tym roku MZK planuje kupić jeszcze 20 nowych, unijnych autobusów w ramach projektu BiT City II.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MZK Toruń
Ursus
test
elektrobus
 • Torun – 14.03.2017

  MZK Toruń nigdy nie testowało elektrycznego Solarisa

 • m-482 – 15.03.2017

  Testowało. Urbino 18 III generacji. Sam widziałem na linii 15

 • Ja – 15.03.2017

  Nie elektryka tylko hybryde i nie testowalo bo woz byl w zastepstwie za hybryde su 12

 • Kilowat – 16.03.2017

  Bardzo ciekawe winny być wskaźniki oszczędności. Czy będzie podobnie jak w Płocku?

 • ttt – 16.03.2017

  A diesle już przekazali :)

 • dobre sobie – 17.03.2017

  "ttt" A ktoś jeszcze o tym pamięta ?

 • ttt – 17.03.2017

  @dobre sobie - podobno nie odebrane bo na ulicach ich nie widać

 • m-482 – 18.03.2017

  Okey, faktycznie hybrydę. Ursusy nie odebrane, a kary się naliczają. Za 73 dni wychodzi 584 tysiące. W efekcie końcowym wyjdzie bardzo atrakcyjna cena za pojazd. Ciekawa sytuacja. Być może ktoś w magistracie przewidział, że tak się to potoczy. A mimo wszystko czegoś takiego bym nie kupował. Żadnych eksperymentów typu Ursus, Solbus, Byd.

 • ursus – 11.08.2017

  Można to nazwać eksperymentami a można to nazwać rozwojem :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.