TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zamiast diesli elektrobus. Toruń testuje Ursusa
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.03.2017 17:07:22 9 komentarzy
Zamiast diesli elektrobus. Toruń testuje Ursusa

Ciekawa sytuacja w MZK Toruń. Przewoźnik czekając na spóźnioną dostawę autobusów z silnikami diesla, otrzymał od Ursusa elektrobus CS 12 LFE. Na tygodniowy test.

Ciekawa sytuacja w MZK Toruń. Przewoźnik czekając na spóźnioną dostawę autobusów z silnikami diesla, otrzymał od Ursusa elektrobus CS 12 LFE. Na tygodniowy test.

Demonstracyjny CitySmile przyjechał do Torunia 13 marca i odjedzie 19 marca. Pojazd można spotkać na różnych liniach ( w tygodniu na linii nr 15, w weekend na linii nr 40). To kolejny elektryczny autobus ? po Solarisie ? testowany przez MZK. Pojazd posiada baterie trakcyjne Impact, moduły A123, 5 x 35 kWh, napięcie 600VDC), które rozmieszczone są na dachu i na zwisie tylnym. Dodatkowo w autobusie zabudowana jest ładowarka wolnego ładowania 30 kW, 3 x 400 VAC. Pojemność elektrycznego Ursusa to 80+1 miejsc, w tym 26 + 1 siedzących.

Spóźnione diesle

31 grudnia 2016 r. MZK Toruń miał odebrać pięć autobusów z silnikami diesla (3 szt. MAXI i 2 szt. MIDI) marki Ursus. Jak na razie przewoźnik odebrał tylko jeden pojazd - City Smile CS12LF.

-"Na chwilę obecną trwa cały czas odbiór autobusów" ? powiedział nam Piotr Reich, rzecznik MZK Toruń.

Jak mówi stare powiedzenie za naukę trzeba zapłacić. W Toruniu edukacja kosztuje i to nie mało. Dzisiaj mija 73. dzień od przekroczenia terminu dostawy.

?"Umowa na dostawę pojazdów przewiduje kary umowne za nieterminową dostawę. Rozliczenie nastąpi po dostawie i odbiorze wszystkich autobusów ? podkreśla Piotr Reich. - Kara za nieterminową dostawę pojazdów wynosi ok. 10 tys. zł. za 1 dzień zwłoki dla 5 pojazdów."

Przypomnijmy, że wartość całej umowy wynosi 4,7 mln zł brutto. W tej cenie konsorcjum Ursus, Ursus Bus i AMZ Kutno zobowiązało się dostarczyć trzy autobusy klasy MAXI (CS12LF w jednostkowej cenie 770 tys. zł netto) i dwóch CS10LF (w jednostkowej cenie 750 tys. zł netto). Dodatkowo wszystkie pojazdy zostały objęte 36-miesięczną gwarancją.

Toruński standard

Toruńskie Ursusy mają być klimatyzowane i wyposażone w monitoring wizyjny z możliwością podglądu on-line przez dyspozytora, system informacji pasażerskiej, system zapowiadania przystanków, automat do sprzedaży biletów z możliwością płatności bilonem i elektronicznie, bezprzewodowy internet WiFi, ładowarki USB oraz monitory informacyjne z przebiegiem trasy przejazdu autobusu. Pełen wypas. ?

Na koniec warto przypomnieć, że MZK Toruń zastrzegło w ofercie możliwość zakupu kolejnych pięciu pojazdów. Na razie nie wiadomo, czy z niej skorzysta. Przy takiej cenie nie jedna firma brałaby Ursusy "w ciemno." Pamiętajmy jednak, że w tym roku MZK planuje kupić jeszcze 20 nowych, unijnych autobusów w ramach projektu BiT City II.


Sprawdź też:
MZK Toruń
Ursus
test
elektrobus
 • Torun – 14.03.2017

  MZK Toruń nigdy nie testowało elektrycznego Solarisa

 • m-482 – 15.03.2017

  Testowało. Urbino 18 III generacji. Sam widziałem na linii 15

 • Ja – 15.03.2017

  Nie elektryka tylko hybryde i nie testowalo bo woz byl w zastepstwie za hybryde su 12

 • Kilowat – 16.03.2017

  Bardzo ciekawe winny być wskaźniki oszczędności. Czy będzie podobnie jak w Płocku?

 • ttt – 16.03.2017

  A diesle już przekazali :)

 • dobre sobie – 17.03.2017

  "ttt" A ktoś jeszcze o tym pamięta ?

 • ttt – 17.03.2017

  @dobre sobie - podobno nie odebrane bo na ulicach ich nie widać

 • m-482 – 18.03.2017

  Okey, faktycznie hybrydę. Ursusy nie odebrane, a kary się naliczają. Za 73 dni wychodzi 584 tysiące. W efekcie końcowym wyjdzie bardzo atrakcyjna cena za pojazd. Ciekawa sytuacja. Być może ktoś w magistracie przewidział, że tak się to potoczy. A mimo wszystko czegoś takiego bym nie kupował. Żadnych eksperymentów typu Ursus, Solbus, Byd.

 • ursus – 11.08.2017

  Można to nazwać eksperymentami a można to nazwać rozwojem :)

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.