TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zawiercie wybiera MMI. 9 Karsanów Atak czy Iveco Urby?
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.10.2018 15:30:36
Zawiercie wybiera MMI. 9 Karsanów Atak czy Iveco Urby?

Urząd Miejski w Zawierciu rozpoczął wczoraj, 8 października rozstrzyganie dwuczęściowego przetargu nad dostawę 15 autobusów klas MINI i MIDI. Wybrano dostawcę tych pierwszych.

Urząd Miejski w Zawierciu rozpoczął wczoraj, 8 października rozstrzyganie dwuczęściowego przetargu nad dostawę 15 autobusów klas MINI i MIDI. Wybrano dostawcę tych pierwszych. Miasto zaakceptowało propozycję przedstawioną przez firmę MMI ze Zbyszewa. Do Zawiercia przyjadą Karsany czy Iveco?

Przypomnijmy, że zawierciański przetarg ogłoszono pod koniec lipca. Pisaliśmy o nim tutaj. Postępowanie podzielono na dwa zadania. W pierwszej części zostanie wyłoniony dostawca 9 autobusów klasy MINI z silnikami diesla Euro 6. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 7,5 – 9 m. Każdy ma umożliwiać podróż min. 38 pasażerom, w tych chociaż 12 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa wejścia w układzie 1-2-0 lub 2-2-0.

W drugim zadaniu zostanie wybrany dostawca 6 autobusów klasy MIDI, również z napędem spalinowym. Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości do 10,8 m. Każdy ma umożliwiać podróż min. 80 pasażerom, w tych chociaż 29 na miejscach siedzących. Dostęp na pokład ma być zapewniony przez dwa lub trzy wejścia. Miasto w gestii oferenta pozostawia dobór układu drzwi.

Cała piętnastka ma zostać dostarczona do Zawiercia w przyszłym roku. Minibusy pojawią się w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy. Z kolei autobusy klasy MIDI mają zostać przekazane miastu do końca października 2019 roku.

7 września minął termin składania ofert. Zawiercie na swoje autobusowe zakupy przygotowało łącznie 14 760 000 PLN brutto. Na minibusy budżet wyniósł 7 749 000 PLN brutto, co oznacza, że koszt pozyskania jednego przyjęto na poziomie nie większym niż 700 000 PLN. Z kolei na autobusy klasy MIDI miasto zarezerwowało 7 011 000 PLN brutto, co oznacza szacunki rzędu 950 000 PLN netto za jeden pojazd. W na każde zadanie miasto otrzymało po jednej ofercie.

Dwoje do tanga w Zawierciu
W pierwszym wpłynęła propozycja od firmy MMI. Jej oferta opiewała na kwotę 7 287 381 PLN brutto, co oznacza jednostkową cenę minibus na poziomie 658 300 PLN netto. Co zaoferowano Zawierciu? Pomorska firma oferuje w tej klasie dwa pojazdy. Mowa o Iveco 72C Urby oraz Karsanie Atak. W tym wypadku cena wydaje się przemawiać raczej za tym drugim.

W drugim zadaniu - na 6 zawierciańskich autobusów klasy MIDI z napędem spalinowym Euro 6 - także pojawiała się tylko jedna oferta, od Solarisa. Polski producent który zaproponował szóstkę Nowych Urbino 10,5 w cenie 7 136 460 PLN brutto. A to oznacza jednostkową cenę na poziomie 967 000 PLN netto.

Wczoraj miasto podjęło decyzję o częściowym rozstrzygnięciu przetargu. Magistrat zaakceptował ofertę przedstawioną przez MMI. To oznacza, że zostało nam już wyłącznie oczekiwanie na podpisanie umowy. I wtedy pewnie też ostatecznie dowiemy się co zaoferowano dla Zawiercia.

Solaris czeka
W "zawieszeniu" pozostaje natomiast oferta Solarisa. Co prawda miasto nie musi szukać dodatkowych pieniędzy, gdyż oszczędność uzyskane w pierwszym zadaniu pozwolą na "zasypanie" różnicy między szacunkami urzędników a propozycją producenta "jamników". Jednak formalnościom musi się stać zadość.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
tabor
Zawiercie
UM
ZKM Zawiercie
Iveco
Karsan
MMI
Solaris
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.