TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zielona Góra i pierwsze stacje pantografowe. Od Ekoenergetyki [FILM]
InfoBus.pl - Opublikowano: 11.01.2019 12:00:17
Pierwsze zielonogórskie stacje pantografowe. Od Ekoeneregtyki; fot. MZK Zielona Góra

Pierwsze stacje szybkie zasilania dostarczone przez Ekoenergetykę Polska już ładują autobusy elektryczne w Zielonej Górze - na pętli na ulicy Wyspiańskiego. .

Pierwsze stacje szybkie zasilania dostarczone przez Ekoenergetykę Polska już ładują autobusy elektryczne w Zielonej Górze - na pętli na ulicy Wyspiańskiego.  To jeden z 12 punktów "na mieście", gdzie będą doładowywane elektrobusy MZK.

Pierwsze zielonogórskie stacje pantografowe można zobaczyć w akcji na pętli na ulicy Wyspiańskiego. Podczas postoju trzy szybkie ładowarki zasilają autobusy z mocą nawet 400 kW. Teraz obsługi urządzeń muszą nauczyć się kierowcy, chociaż cały system ładowania jest tak skonstruowany, aby cały proces przebiega niemal automatycznie. Poniżej lista wszystkich stacji szybkiego ładowania, jakie powstaną na ternie miasta:

Jak widać przez MZK Zielona Góra jeszcze długa droga do zamknięcia całego projektu, ale można powiedzieć, że przewoźnik już jest już bliżej końca niż dalej. Zobaczcie, jak działają szybie, zielonogórskie ładowarki  na poniższym filmie TvZG.pl.

Energetyczna infrastruktura

Przypomnijmy, że wprowadzenie autobusów elektrycznych do Zielonej Góry to sztandarowy projekt elektromobilności w Polsce. To nie tylko nowe pojazdy, ale przede wszystkim ogromne inwestycje w zakresie infrastruktury zasilającej, które to prace realizuje firma Ekoenergetyka Polska. Można tutaj wyodrębnić dwa główne kierunki prac:

  • instalacja szybkich stacji ładowania (pod pantografy) na 12 pętlach autobusowych: przy ul. Bema (centrum przesiadkowe), Batorego, Świerkowej, Wrocławskiej, Botanicznej, Jędrzychowskiej, Wyspiańskiego, Zawadzkiego "Zośki", Truskawkowej, Wyczółkowskiego i os. Śląskim.

  • budowa nowej zajezdni MZK przy ul. Chemicznej wraz z zadaszoną wiatą z 25 dwustanowiskowymi wolnymi ładowarkami o mocy 80 kW każda + jednej pantografowej stacji szybkiego ładowania.

-"Cała zajezdnia ma być gotowa najpóźniej do 19. lutego 2019r. – informuje Robert Karwacki, zastępca dyrektora MZK Zielona Góra.

Ostatnia dostawa

Równolegle postępują też dostawy nowych autobusów elektrycznych lubelskiego Ursusa do Zielonej Góry. Miejski Zakład Komunikacji jest już w posiadaniu 30 egzemplarzy autobusów City Smile 12LFE, z czego większość z nich już regularnie pojawia się na liniach.

Ostatnie egzemplarze mają się pojawić we flocie lubuskiego przewoźnika w styczniu.

-"Na dzisiaj dostarczono 30 autobusów. 26 z nich jest w ruchu, a cztery w trakcie ostatnich przygotowań. Do końca grudnia do Zielonej Góry trafi kolejnych siedem pojazdów, a do końca stycznia ostatnich 10" – mówiła pod koniec zeszłego roku dziennikarzom dyrektor MZK Zielona Góra, Barbara Langner.

Czas na film:Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ładowarka
eletrobus
Ekoenergetyka
MZK Zielona Góra
Ursus