Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTM zacieśnia współpracę z WITD i KWP. Więcej kontroli

infobus
22.07.2020 13:00
0 Komentarzy

Zarząd Transportu Metropolitalnego zacieśnia współpracę zorganami uprawnionymi do kontroli kierowców i pojazdów komunikacji miejskiej.

Już pod koniec lipca Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz KomendaWojewódzka Policji w Katowicach będą częściej przeprowadzać badania ocharakterze prewencyjnym. Inicjatywę ZTM zaaprobowali przedstawiciele przewoźnikówobsługujących linie komunikacji miejskiej.

Działania prewencyjne

Po wypadkach w Warszawie, gdzie kierowcy autobusów jeździlipod wpływem narkotyków, ZTM podejmuje dodatkowe działania prewencyjne. Pomimo,że w historii ZTM nie odnotowano ani jednego przypadku podobnego do tych zestolicy, to powinny być podejmowane dodatkowe działania o charakterzeprewencyjnym. Z takiego założenia wyszedł metropolitalny organizator komunikacjimiejskiej i zgodzili się z tym przedstawiciele Wojewódzkiego InspektoratuTransportu Drogowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach orazprzewoźników.

-„W czerwcu ubiegłego roku podpisaliśmy list intencyjny zWITD, ponieważ bezpieczeństwo podróżnych to kwestia priorytetowa. To też jednaz przewag konkurencyjnych komunikacji miejskiej, o którą stale się troszczymy.Chcemy, żeby mieszkańcy Metropolii mieli tego pełną świadomość – podkreślałapodczas dzisiejszego spotkania dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Kontrole taboru

Rolą ZTM jest między innymi kontrola kierowców i pojazdów.Terenowe służby organizatora komunikacji miejskiej sprawdzają m.in. czystość,oznakowanie i wyposażenie taboru, sprawność kasowników czy też fakt opóźnień iprzyspieszeń. Kwestią związaną z bezpieczeństwem, którą organizator transportumoże w ograniczonym stopniu kontrolować pozostaje jakość pracy kierującego.

-„W tym zakresie w2019 r. odnotowaliśmy 103 nieprawidłowości, a tylko w pierwszym półroczu tegoroku już 106 – porównuje Gutowska. – Nasze działania to jednak za mało. Stądintensyfikacja współpracy z WITD oraz Policją. Cieszy nas fakt, że przewoźnicypodzielają nasz punkt widzenia i chętnie wezmą udział w prewencyjnychkontrolach – dodaje.

Kontrole kierowców

Podmiotami uprawnionymi do przeprowadzania badań na obecnośćnarkotyków i trzeźwość kierowców oraz kontroli stanu technicznego pojazdów sąfunkcjonariusze Policji oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.Przedstawiciele obu instytucji pozytywnie odnieśli się do propozycji ZTMdotyczącej zwiększenia liczby prewencyjnych kontroli, czyli takich, które sąprzeprowadzane zanim autobus wyjedzie na trasę.

-„Zależy nam na tym, abyzapewnić pasażerom, przewoźnikom isłużbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa maksimum pewności, żewszystko odbywa się zgodnie z przepisami, a kierowcy są w dobrym staniepsychofizycznym, nie są pod wpływem żadnych środków i spełniają wszystkiewymagania. Prewencja ma tutaj kluczowe znaczenie – mówi Śląski WojewódzkiInspektor Transportu Drogowego Anna Sokołowska-Olesik. – Działanieprofilaktyczne jest lepsze niż leczenie skutków. Kierowcy będą zatemkontrolowani przy wyjeździe, bądź też wtedy, kiedy się zmieniają. To wszystkopo to, aby korzystający z transportu publicznego czuli się bezpieczni, dziękitemu, że są przewożeni przez profesjonalnych przewoźników i odpowiedzialnychkierowców.

Komentarze